Jsou PR články zdrojem kvalitních zpětných odkazů?

V dnešní době má už většina podnikatelů a firem webovou prezentaci, kterou si dokázali sami vytvořit dle svých představ, případně se obrátili na profesionály v oboru a získali tak dokonale vyladěný web s prémiovou šablonou, který bude sám o sobě přivádět nespočetné davy zákazníků.

Jenomže ono nic…

Začnou tedy zjišťovat, v čem je problém a výsledek mají téměř okamžitě. Je potřeba udělat supermega SEO optimalizaci, jež bude mít za následek přívaly zákazníků, které budou muset dokonce odhánět košťaty. Najdou si na webtrhu SEO guru, ať vyřeší jejich SEO nedostatky.

A zase nic.

Vyzkouší ještě agenturu. Víc hlav přece víc ví. Výsledky se musí dostavit. Ještě než se na něčem začne dělat, přijde faktura za čas ztrávený čtením klientova problému. Následuje SEO audit, poté oprava chyb, které způsobil SEO guru a konečně se začíná pracovat na správné propagaci klientova webu. Peníze tečou proudem z klientovi peněženky, na web konečně proudí víc návštěvníků, ale pořád je něco špatně.

Návštěvníci nejsou zákazníci.

Co je zase špatně?

Upozornění: osoby v příkladu nahoře jsou smyšlené a jejich podobnost s reálnými subjekty je čistě náhodná

Gratuluji jestli jste to dočetli až sem, nejsem totiž nejlepší spisovatel 😀 Jsem provozovatel několika online magazínů a chtěl bych se s vámi podělit o pár zkušeností se SEO mágy, kteří chtějí publikovat své články na mých webech a odkazovat z nich na své projekty nebo na projekty jejich klientů.

Často mi v emailu skončí nabídka na publikaci PR článku, za což jsem velmi rád, jelikož vidím, že se mé úsilí vkládané do provozování webových projektů vyplácí. Nabídky chodí od osob s vlastními projekty, ale i od marketingových agentur, kteří chtějí zpropagovat služby a weby svých klientů.

Samozřejmě, když provozujete online magazín, jsou pro vás PR články a různá komerční sdělení jedním z největších příjmů. PPC a affil mi zatím vydělá jen na provoz webů, což je způsobeno typem publika, které hledá informace a zajímavosti a zbytečně je nechci lámat agresivními CallToAction prvky.

Můžete získat z PR článku kvalitní odkazy?

Všude na internetu se na vás ze všech stran valí tuny upozornění, jak musíte získávat zpětné odkazy z kvalitních webů pomocí PR článků, guestpostů, dělat nukleární obsahový marketing, aby na vás lidé sami odkazovali, získávat autoritu a podobné chytré věci.

Dobrá tedy, domluvíte si s tím týpkem, co vám nasliboval zvýšení návštěvnosti vašeho webu o 29415372%, aby vám napsal ultradimenzionální obsahový článek na web. Potom několik úžasných PR článků a guestpostů, ze kterých povedou ty nejkvalitnější odkazy. Zaplatíte a čekáte na výsledky, samozřejmě že to chce čas, jelikož chvíli trvá, než si vyhledávače články usadí v databázi a začnou vám posílat první návštěvníky na ten skvělý obsah.

Takže ten týpek začne obepisovat různé magazíny z relevantním obsahem, zda by pro svého klienta mohl publikovat jeden PR článek, ať mu pošlete cenovou nabídku. Jistě nejsem blázen, vím jak na tom jsou mé weby a dám bezkonkurenční podstřelenou cenu, jelikož obsah se vždycky hodí a hlavně to nemusím psát já 😀

Pak mi konečně dorazí článek, který mám zveřejnit no a …. WTF …. lituji, že jsem to nepsal já.

A já si říkám: Jak může za tohle někdo zaplatit. Jak si za to někdo může vzít peníze. Jak vůbec může někdo očekávat, že to přivede zákazníky na cílový web? Jak to může pomoci odkazované stránce, když ten článek nemá žádnou hodnotu? To už se všichni dočista zbláznili?

No a pak nastoupí moje kapitalistické já a všechny otázky jsou pryč, hlavně že mám prachy na provoz 😀

Obvyklý PR článek

Když si to shrneme, tak nejčastějším typem PR článku je text o délce 1 NS, zaměřený na požadovaná klíčová slova se třemi odkazy a bez přidané hodnoty. Tento text má pak přesvědčit návštěvníka, aby kliknul na odkaz a zjistil, co se za ním vlastně skrývá. Takový článek může zabrat pouze na velmi navštěvovaných portálech (desítky tisíc návštěv denně), kde lidé projíždí obsah a je tam vyšší šance na proklik. Na obyčejných magazínech s návštěvností kolem tisíce návštěvníků denně, je úspěšnost článku minimální.

Lidé totiž touží po informacích a pokud jim naservírujete bezvýznamný SEO text, nemůžete uspět. A víte k čemu vám jsou 3 odkazy v článku, který nikoho nezaujme? Však si to domyslíte 🙂

Jak se pozná kvalitní odkaz?

Pro kvalitní odkaz má nejspíš každý své měřítko. Pro někoho je to odkaz z velmi autoritativního webu, pro jiného je to odkaz z wikipedie apod.

Pro mě je kvalitní odkaz ten, který přivádí návštěvníky. A může být i z málo autoritativního webu, může být ze sociálních sítí, z youtube, z komentáře pod článkem. Můžete se honit za různými ranky, ale vždy mějte na paměti, že příchozí návštěvník je víc než odkaz z autoritativního webu, přes který nikdo nepřijde.

Jak tedy psát PR články, které budou efektivní?

Kvalitní PR článek, který chcete umístit na jiný web, může být podle mě napsán dvěma způsoby:

  1. Recenze – tj. bez okolků udělat prezentaci produktu / služby a v žádném případě se to nesnažit zamaskovat. Text bych doporučoval 2 – 3 NS doplněný vhodnou grafikou
  2. Článek na určité téma, který bude řešit nějakou problematiku a bude přínosný pro čtenáře. Musí ho zaujmout a vzbudí v něm hlad po dalších informacích.

Počet odkazů je diskutabilní, nicméně bych nechal 1 na konci článku. Případně max 2, jeden uprostřed textu, druhý na konci.

Často mi chodí články o délce 1 – 1,5 NS, do kterých dá Marketingový specialista 3 odkazy na úplně odlišné weby. Klient je rád, že má zpětný odkaz, Marketingový specialista je rád za vyinkasované peníze, já jsem rád za bakšiš na provoz, ale nikdo z toho ve výsledku nemá užitek.

Dobrý PR článek by měl nejen pomoci klientovi, ale i provozovateli magazínu, jelikož je to pro něj další obsah. Jedině spokojeností všech stran, si totiž zajistíte dlouhodobou spolupráci a hlavně všichni uděláte krok vpřed.

Závěr

Nechci nikoho poučovat, spíš jsem chtěl jen poukázat na některé metody tzv. SEO specialistů, linkbuilderů a markeťáků, kteří se nebojí vytáhnout z klientů peníze a přitom je nechat pouze v očekávání. Obsahový marketing přece potřebuje čas, a když to nevyjde, chyba bude opět někde jinde.