Cloudová úložiště pro vaše data

Google Drive

Google Drive patří mezi velmi oblíbená cloudová úložiště. Tento disk, jak se nazývá Drive u nás, získáte automaticky při založení účtu u Google, nejčastěji tedy při založení Gmailu. Tato služba zákazníkům byla spuštěna  24.4.2012, zanedlouho tedy oslaví již páté narozeniny!

Jak tedy bylo řečeno, Google Drive získáte založením účtu u Google, což je otázkou několika minut, a navíc získáte plný přístup ke všem službám, které vám Google nabízí. K registraci poslouží jednoduchý formulář.

Obrázek 1 Registrace účtu Google

Co se týče uživatelského prostředí, je Google Drive velmi intuitivní. Navíc umožňuje uživatelům vytvářet dokumenty či tabulky přímo v prostředí disku. Pokud se tedy věnujete tvůrčí činnosti nejen v oblasti textu, můžete si dokumenty vytvářet přímo online, a navíc se vám budou také průběžně ukládat.

Obrázek 2 Základní menu Google Drive

Pokud byste se rozhodli, že si budete na Google Drive ukládat téměř vše, budete určitě potřebovat větší úložiště. Google nabízí v základu 15 volných gigabitů, když si ale připlatíte, můžete si objednat úložiště o objemu 30 terabitů dat, což je neuvěřitelné množství, které obyčejný uživatel nemůže snad nikdy zaplnit. Za takto velké úložiště si ale pořádně připlatíte. Za volných 30 TB dat zaplatíte Google bezmála 9 000 Kč.

Obrázek 3 Základní cenové balíčky Google Drive

Zajímavostí u Google Drive je, že si na toto cloudové úložiště můžete ukládat nejen své dokumenty, které vytvoříte v počítači, případně které vytvoříte přímo v cloudu, ale také do něj můžete ukládat přílohy z e-mailů, které vám dorazí. Můžete si tak uložit důležité dokumenty, které v disku zůstanou, i když doručený e-mail smažete.

Dropbox

Dropbox je dalším cloudovým úložištěm, které si získalo poměrně rychle oblibu mezi uživateli. Služba Dropbox byla založena někdy v roce 2008, a v roce 2009 najela do ostrého provozu. Mezi uživateli se velmi rychle šířily zprávy o přívětivém uživatelském prostředí, a Dropbox získával na oblibě.

Registrace na službu Dropbox není nijak složitá, a je navíc zdarma. K tomu, abyste si mohli užívat 2 gigabity volného prostoru zdarma, postačí jednoduchá registrace, která je hotová během několika sekund. Vyplníte základní údaje a máte hotovo.

Obrázek 4 Registrace na Dropbox

Uživatelské prostředí se neustále měnilo, i když změny byly drobné, přidávaly se postupně nejrůznějších funkce, které uživatelům pomáhali při sdílení a nahrávání svých souborů. Nyní tak máte naprostý přehled o všem, co na svém Dropboxu máte, a případné změny se provádějí velmi intuitivně a rychle.

Obrázek 5 Základní menu Dropbox

Ne každému bude samozřejmě stačit základních několik stovek megabitů, a bude se proto poohlížet po možnosti rozšíření Dropboxového úložiště. Dropbox má dva základní balíčky, a to na 1 TB a na 2 TB. Nabízí ale také možnost „neomezené“ velikosti úložiště. Abyste jej získali, stačí pouze kontaktovat správce Dropboxu a jednoduše se domluvit na podmínkách.

Obrázek 6 Základní pohled na ceník služeb Dropbox

 

Data ale můžete získat také zdarma. Při splnění určitých podmínek si můžete užívat až 20 gigabitů volného místa pro vaše soubory. Navíc, pokud si zakoupíte telefony či tablety Samsung, můžete se těšit na úložiště o velikosti 50 GB jako dárek od tohoto korejského výrobce elektroniky.

OneDrive

Služba OneDrive byla vytvořena společností Microsoft, a formálně existuje až od roku 2014. Dříve se tato služba jmenovala SkyDrive, nic méně gigant Microsoft prohrál soudní spor o jméno, a musel tak své úložiště přejmenovat. V současnosti je integrováno také přímo v operačním systému Windows, kde uživatelům nabízí 15 GB volného prostoru.

Pokud se budete chtít do služby OneDrive zaregistrovat, postačí vám vyplnění velmi jednoduchého formuláře, kterým založíte účet nejen pro OneDrive, ale vytvoříte si kompletní Windows účet.

Obrázek 7 OneDrive registrace

K dispozici tak od začátku máte 15 GB volného prostoru, který můžete využít dle libosti. Dříve byla dokonce možnost získat větší úložiště v rámci nejrůznějších bonusů od společnosti Microsoft. Uživatelské prostředí tohoto cloudového úložiště je velmi podobné klasickému prostředí Windows.

Obrázek 8 Základní menu OneDrive

Je jasné, že stejně jako v případě ostatních cloudových úložišť, ani zde nemusí každému uživateli dostačovat velikost, kterou Microsoft nabídl. I zde je tedy možnost toto úložiště rozšířit o další volné místo. Získat tak můžete až 5 TB volného místa navíc.

Obrázek 9 Ceník služeb OneDrive

Je zajímavostí, že ze začátku nabízel Microsoft své úložiště OneDrive s prakticky neomezeným prostorem na ukládání dat. Díky tomu, že uživatelé ale na jejich servery začali nahrávat neskutečné množství dat, omezil Microsoft svoji nabídku na 15 GB volného místa zdarma.

Mega

Mega je poměrně novým cloudovým úložištěm, které se mezi uživatele dostalo v lednu roku 2013. Od této doby ušlo značnou cestu, a získalo si oblibu mezi uživateli celého internetu. Navíc se k mega.nz váže velmi zajímavý příběh.

Ale všechno popořadě. K tomu, abyste si mohli ukládat svá data právě na tento cloud, budete potřebovat samozřejmě registraci. Ta není nijak složitá, web vás celou registrací hravě provede. Začátkem je registrační formulář, který vyplníte, a máte prakticky hotovo.

Obrázek 10 Registrační formulář pro cloudové úložiště Mega

Uživatelské prostředí celého cloudu je velmi jednoduché a hlavně líbivé. Vše je přehledné, laděné do červené barvy, což na uživatele působí příjemně a vřele. Seznam položek, které máte v cloudu uložené pak vytváří dojem klasické složky, které známe především z operačního systému Windows 7 či Vista.

Obrázek 11 Základní menu Mega

Pokud byste si Mega oblíbili díky jeho výhodám a přehlednému uspořádání všech souborů, můžete zauvažovat nad rozšířením volného prostoru na vaše soubory a dokumenty, a to až na 4 TB. Na výběr máte samozřejmě také menší prostory, vše záleží na vašich preferencích.

Obrázek 12 Ceník služeb Mega

Jak bylo zmíněno na začátku kapitoly, ke cloudovému uložišti Mega se vztahuje zajímavý příklad. Toto uložiště založil slavný Kim Dotcom, který vlastnil dnes již zrušený server megaupload. Nějaký čas strávil dokonce za mřížemi, naštěstí ale na internet nezanevřel, a vytvořil tuto skvělou službu, kterou si opět oblíbily miliony lidí.

iCloud

Služba iCloud přišla s geniální myšlenou, synchronizovat všechna zařízení Apple právě pomocí služby iCloud. Je tedy patrné, že tuto službu vlastní samotná společnost Apple. Tah to byl výjimečný, a rozhodně si jej uživatelé cení.

Pokud byste se chtěli do této služby registrovat, opět není nic jednoduššího, než vyplnění krátkého registračního formuláře, a můžete se pustit do využívání služeb, které vám iCloud nabízí. Registrace je trošku zdlouhavá, především díky nutným bezpečnostním opatřením, a také díky nutnosti ověření mailu pomocí zadání kódu.

Obrázek 13 Registrace do služby iCloud

Když se vám registrace povede, dostanete se přímo do iCloud uložiště. Zde je třeba podotknout, že díky faktu, že tento produkt má na svědomí Apple, vypadá i uživatelské prostředí, jako byste v ruce drželi iPhone.

Obrázek 14 Základní menu iCloud

V případě, že byste chtěli rozšířit iCloud uložiště o nějaké to místo, bohužel to nebudete moci provést přes webové rozhraní, ale budete muset stáhnout program do počítače. Stažení i instalace takového programu není žádnou složitostí. Vybrat si zde můžete až 1 TB volných dat.

Obrázek 15 Ceník služeb iCloud

Každé cloudové úložiště má něco do sebe, a myslím si, že každý uživatel si najde to své, které mu bude vyhovovat z nejrůznějších důvodů. Pokud by si uživatel zakoupil i další volné jednotky místa, určitě by měl zvážit, zda je dané cloudové úložiště to pravé.

Napsat komentář